استراتژی شخصی تان را تعیین کنید

استراتژی شخصی تان را تعیین کنید

استراتژی شخصی تان را تعیین کنید

افکار و رویاهای درونی تان را زنده نگه دارید، چرا که اینها فرزندان روح و روان و عوامل اجرایی موفقیت نهایی زندگی تان قلمداد می شوند. - ناپلئون هیل

به سوالات زیر پاسخ دهید

آیا در مدت 6 ماه گذشته به اهداف مهم و اصلی زندگی شخصی و یا شغل و کسب و کارتان فکر کرده اید؟

اگر فردی هستید که از قبل برای خودتان اهداف را تعیین کرده اید، آیا برای رسیدن به آنها برنامه ریزی منجسمی را در نظر گرفته اید؟

در این آموزش می خواهیم به بررسی مفاهیم و مهارت های مهم برنامه ریزی راهبردی شخصی از زبان برایان تریسی بپردازیم. در پایان آموزش تمرینات کاربردی قرار داده شده است که شما می توانید با تعیین افکار، ماموریت و اهداف شغلی و تجاری تان را، شناسایی کنید و برای رسیدن به هر یک از آنها اولین قدم های تاثیر گذار را بردارید.

مهارت در برنامه ریزی شخصی و داشتن استراتژی شخصی چیزی نیست که از ابتدای تولد به همراه هر شخصی باشد. این مهارت هرگز مثل رنگ چشم، اندام و دیگر اعضا بدن نیست که همواره با شما باشد بلکه روشی کاملاً منظم در نوع تفکر درست و عملکرد شماست. بنابراین مهارت در داشتن استراتژی شخصی و برنامه ریزی شخصی را می توان مثل یاد گرفتن دوچرخه سواری و یا تعویض چرخ پنچر ماشین آموخت.

شما با تمرین می توانید این مهارت کلیدی را یاد بگیرید.

شما به یاد گرفتن این مهارت نیاز دارید زیرا با آموختن این مهارت در تمام مدت زندگی تان از نتایج موثر آن برخودار می شوید و به راحتی به اوج موفقیت های چشمگیر می رسید.

برنامه ریزی شخصی و داشتن استراتژی در واقع یک ابزار مفیدی است که هر یک از شما را از جایی که هستید به موقعیت بهتری که در آرزویش می باشید می رساند. تفاوت افرادی که دارای استراتژی شخصی هستند با افرادی که این برنامه را ندارند همانند تفاوت میان سوار شدن به اتوبوس و هواپیما است. هر دو شما را از نقطه "الف" به نقطه "ب" می برند اما برنامه ریزی هواپیما باعث شده است که او در زمان کمتر و با سرعت بیشتری مسیر را طی کند.

بنابراین اگر شما می خواهید جزء افرادی باشید که به راحتی و با سرعت بیشتری به سمت اهداف خود حرکت کنید باید خود را ملزم به داشتن استراتژی شخصی کنید.

در زمان و پول خود صرفه جویی کنید

به نظر شما چرا برنامه ریزی منسجم و تفکر استراتژیک تا بدین حد موثر و مفید واقع می شوند؟

زمانیکه شما مسائل و مفاهیم استراتژیک کلیدی مرتبط با شغل خود را ارزیابی می کنید، به راحتی می توانید اقداماتی که باید برای کسب اهداف تان را انجام دهید، بشناسید. در عین حال باید از انجام برخی از کارهایی که شما را از رسیدن به اهداف تان منع می کنند، بپرهیزید و برخی از برنامه ها و کارها را در استراتژی شخصی خود جای دهید. با این کار بدون هیچ عیب و نقصی و با کمترین خروج از مسیر اصلی به اهداف خود دست پیدا می کنید.

برای اعضای سازمان تان و یا کسب و کارتان اهداف عملکردی و تاثیرگذاری را در نظر می گیرید و در مسیر برخوداری از یک برنامه ریزی شخصی با سرعت بیشتری به سمت اهداف خود حرکت می کنید.

هدف از برنامه ریزی و استراتژی شخصی افزایش بازدهی سرمایه است. یعنی اینکه از سزمایه اقتصادی خود به منظور انجام یک فعالیت نوین اقتصادی با بازده بازده عالی است.

در واقع بخشی از داشتن استراتژی شخصی شما، باید رسیدن به سود و ارتقاء مالی فوق العاده باشد.

شرکت ها از برنامه ریزی راهبردی برای کسب نتایج بهتر استفاده می کنند و این اصل تنها با به کارگیری بیشتر نیروهای انسانی و منابع دیگر امکان پذیر است. داشتن استراتژی شخصی باعث می شود که شما در هر عرصه ای بهتر از دیگران عمل کنید.

زندگی و شغل تان را به طور منجسم طراحی کنید

اهداف بسیاری از انسان ها در برنامه ریزی و استراتژی شخصی مشابه هم هستند. با این حال تفاوت اصلی در این است که به جای بهبود و ارتقاء بازده سرمایه، بهتر است که با تلاش و برنامه ریزی منسجم انرژی و موفقیت بیشتری را به سمت خود بازگردانید. یعنی با به کارگیری استارتژی شخصی انرژی و انگیزه شما در زندگی افزایش می یابد.

به یاد داشته باشید که میزان درآمد و رضایت مندی شما با توجه به سرمایه گذاری خودتان تعیین می شود. این موضوع اصلی است که در برنامه ریزی راهبرد شخصی باید در نظر داشته باشید.

وقتی ناراحت هستید و یا بر این باور هستید که نتایج نه چندان رضایت بخشی از زندگی تان دارید، در حقیقت زمان آن فرا رسیده است که برای خودتان یک برنامه ریزی شخصی داشته باشید.

از خودتان این سوال مهم را جویا شوید که کدامیک از کارهایم را به بهترین نحو ممکن انجام می دهم؟ زمینه های شغلی و حتی فکری که احساس می کنید در ان عالی هستید و در مقایسه با دیگران بهترین عمل را می کنید شناسایی کنید و بدانید در چه زمینه هایی عالی هستید.

 هر نوع جوابی که به سوالات خود می دهید در حقیقت به برنامه ریزی کاری و زندگی خود هدف می دهید. موفقیت شما با تعیین مهمترین بخش از کارتان، رابطه مستقیم دارد.

با توجه به بررسی مجموع تمام مسئولیت هایی که در زندگی با آن مواجه هستید، این طور می توان بیان کرد که مهمترین آن پی بردن به برتری خود تحت عنوان سب بیشترین تاثیر مثبت روی حرفه و درآمدتان است.

گری هامل در کتاب "رقابت برای آینده ای بهتر" به این امر اشاره می کند که شرکت های عالی و موفق از برنامه ریزی مالی 5 ساله برخودار هستند و بعد از این برنامه ریزی به بررسی صلاحیت ها و قابلیت های خود تحت عنوان رسیدن به بهترین نقطه ممکن می پردازند.

به شما توصیه می کنم که در برنامه ریزی شخصی خود از این خط مشی استفاده کنید. آیا تا به حال توجه کرده اید که برای رسیدن به ترقی در سه تا پنج سال آینده در چه زمینه هایی مهارت دارید؟ شما برای کسب بهترین نتیجه کاری به چه مهارتی نیاز دارید؟ آیا به تفاوت بین این مهارت ها با مهارت های کلیدی که امروزه از ان استفاده می کنید، پی برده اید؟

چگونه می توانید این مهارت های برتر را در خود توسعه دهید؟

به شما توصیه می کنم از همین الان شروع کنید و برنامه ریزی را برای خودتان پیاده کنید تا بتوانید بر این مهارت های اضافی و توامند دست پیدا کنید تا در شغل و حرفه تان به بهترین نحو پیشرفت کنید. شما باید همه روزه با توجه به این برنامه ریزی عمل کنید.

تمرینات

تمرین اول:

اندیشه های مالی خود را مشخص کنید. درآمد ایده آل تان چقدر است؟ برای رسیدن به این درامد چه طرح و برنامه ای دارید؟ با چه اشخاصی باید رفت و آمد داشته باشید تا شما را در رسیدن به این مزان درامد یاری کنند؟ در چه صنعتی می خواهید فعالیت کنید تا به این میزان درامد برسید؟

تمرین دوم:

با توجه به اندیشه های درونی خودتان، ماموریت شغلی و کاری تان را بنویسید.

تمرین سوم:

مهارت های که در آن عالی هستید را بنویسی. همچنین برای رسیدن به اهداف مالی خودتان جه مهارت هایی را باید در خودتان پرورش دهید تا به این مزیان از درامد برسید.

تمرین چهارم:

اگر بخواهید از همین امروز شروع کنید، کدام ویژگی را باید در خودتان نهادینه کنید و چه ویژگی را باید حذف کنید؟

 

برای "توسعه فردی" بیشتر

نظرات

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان