فصل های زندگی-پاییز(جیم ران)

فصل های زندگی-پاییز(جیم ران)

فصل های زندگی-پاییز(جیم ران)

بهار را بسیار دوست دارم، ولی هنوز خیلی جوان است.

تابستان را بسیار دوست می دارم، ولی درگیر غرور جوانی اش است.

پاییز را بیشتر از همه دوست دارم، زیرا زردی رنگ هایش، با آن آهنگ دل نشینش، آرامشی عظیم در خود دارد.

ثروت طلایی اش از خرد شاهانه سالیان پیش رو می گوید، نه از غرور بهار و قدرت تابستان.

پاییز، فصلیست که محدودیت های زندگی را می داند و بسیار خرسند است.

لین یوتانگ

پاییز، زمان آگاهی و جستجوی شادی است. پاییز برای آنان که در بهار به وفور کاشتند و با علف های هرز و حشرات زیان آور مبارزه کردند پاداش هایی عظیم به همراه دارد که باعث شگفتی آنان می شود. اما این گروه از انسان ها برای رسیدن به این شعف در بهار، تنها نظاره گر زیبایی ها و سود جستن از لحظه های زیبا گذری نبودند. پاییز برای کسانی که بهار را به شادی و از دست دادن فرصت گذراندن، فصل افسوس و تشویش و نگرانی است. این حسرت بزرگی است.

همواره در دادگاه طبیعت با فرا رسیدن بهار، قاضی طبیعت نظاره گر حقیقت تلاش آدمی است. و زمانی که حکم را اعلام کردند، نباید اعتراضی بر آنها وارد کرد. زیرا شکیبایی و تلاش و مراقبت از کاشته هایمان، شاهدانی بی نظیر در دادگاه طبیعت هستند. در پاییز چه محصول تان پر برکت باشد چه بی حاصل نباید اعتراض کرد. اگر محصول پر برکت نباشد اعتراضی وارد نیست زیرا باید به دستان کسی نگاه کرد که این بذر ها را در پاییز کاشته است. بهانه هایی از قبیل: خاک نامرغوب و شرایط اقلیمی بهتر است که هیچ گاه گفته نشوند، زیرا بذرها و خاک را خود برزگر انتخاب کرده است.

هیچ هیجان و شگفتی بالاتر از یک محصول پرثمر و هیچ تلخی و حسرتی بالاتر از یک مزرعه بی حاصل در پاییز نیست.

 

بنابراین تنها تقصیر بر گردن کسانی است که، مسئولیت کاشت محصول را بر عهده داشتند. تجارت نیز این گونه است. مسئولیت برداشت ها در تجارت نیز بر عهده تاجری است که بذر را کاشته است. با به بار آمدن نتیجه ای بی حاصل همواره دیگران را مسئول این موضوع می دانیم و شکست های گذشته را مقصر می پنداریم.

خالی بودن حساب بانکی تنها از تلاش های بی ثمر در گذشته خبر می دهند. چنین حسابی داستان هایی از فرصت های از کف را حکایت می کند و ار تنبلی ها و شک های فراوان سخن به میان می آورد. قانون کائنات بی نقص است. برای این قانون فرقی نمی کند که کشاورز و یا بازرگان باشد. برای هر دو به یک شیوه عمل می کند. قانون طبیعت برای همه چیز و همه کس، یکسان عمل می کند. این قانون از زمان آفرینش جهان پایدار مانده است و انسان های بسیاری بر این زمین پا گذاشته اند و رفته اند، بی آن که حتی ذره ای از این قانون را بخواهند کشف کنند و زندگی بی ثمر و بی حاصلی را به اتمام رسانده اند. برخی نیز به بحث و اعتراض پرداخته اند. برای این قانون هیچ اهمیتی ندارد که ما دستوراتش را فرمان برداری کردیم یا نافرمانی. قانونی ساده برای خود دارد و آن این است: هر کسی آن برداشت کند که کاشته است.

در هر زمینه ای مشغول به فعالیت باشید هیچ اهمیتی نخواهد داشت چه زمینه ای باشد. هر کاری انجام دهیم همان را پس خواهیم گرفت.  این افکار و اعمال ما هستند که نتیجه و سبک زندگی ما را مشخص خواهند کرد. " دروغ "دیر یا زودهم نوع خودش را جذب خواهد کرد. یافتن راهی به بهای کاهش کیفیت، زیان گریز ناپذیری را برایتان به ارمغان خواهد آورد. تمام تلاش ها چه در زمینه تولید محصول چه بازاریابی محصول و یا چه خدماتی از قبیل آموزش، اگر بی کیفیت باشند و رضایت طرف مقابل را به همراه نداشته باشند دیر یا زود تمامی این تلاش ها در آزمون نهایی طبیعت دوام نخواهند آورد.

قانون طبیعت بسیار ساده است. ذرت کاشته شود، ذرت برداشت خواهد شد. هم گندم و هم خربزه نیز این گونه هستند. انسان نمی تواند یک نوع محصول در بهار بکارد و بعد انتظار برداشت محصولی دیگر را در پاییز داشته باشد. حتی به رغم تغییر عقیده خودش در تابستان.

انسان ها همواره دوست دارند افراد موفق را متقلب و یا خوش شانس بنامند. وقتی مردی را سوار بر اتومبیل گران قیمتش می بییند و یا خانه مجلل او را می بینند مدام از شانس و متقلب بودن او صحبت می کنند. این تنها کار نادارها و فقیرهاست. انسان های فقیر همواره این گونه هستند که ثروتمندان را متقلب بنامند. آنها همواره افراد موفق را سزاوار موفقیت نمی دانند. اما برای آن شخص ثروتمند تمامی این ها، خرمنی است که از کشت های فصل بهار به دست آمده است. این ها پاداش کشت های فصل بهار است. در فصل بهار وقتی همین افراد این گونه انسان ها را که مدام تلاش می کردند به سخره می گرفتند و یا خود به ماهی گیری مشغول بودند و کارهای افرادی را که مدام تلاش می کردند حماقتی بیش نمی دانستند، انسان های ثروتمند در پی کاشت بذرها و مراقبت از آن ها بودند.

نادارها همیشه داراها را احمق می پندارند و می خواهند آن ها را تحقیر کنند.

کسانی که انسان های موفق را متهم به تقلب می دانند، از بهایی که بابت موفقیت شان پرداخته اند بی خبر هستند. این ها بی خبر هستند که شکست ها و ناامیدی هایی پشت این موفقیت خوابیده است. این ها نمی توانند بفهمند که از چه گذرگاه های خطرناکی عبور کردند وقتی قصد داشتند که ایده خام خود را رشد دهند. این ها درک ریسک ها و خطرات سرمایه گذاری های این افراد موفق را ندارند.این ها مطمئنا نمی دانند که دولت و خانواده چه سختی هایی را برای آنها به ارمغان آورده است. اما این افراد مدام از حمایت های این گروه حرف زده اند. این را به خاطر بسپارید که خودخواهان و فقیران تا زمانی که انسان های موفق را تحقیر می کنند تنها بی ارزش بودن زندگی خودشان را آشکار می کنند.

پاییز یا فصل لذت بردن است و یا فصل حسرت. برای آنانی که موفق به بهره بردن کامل از فرصت های بهار را داشتند، فصل بی نظیری است برای آنان که از محصولات شان در تابستان مراقبت کردند، فصل بی نظیری است. اما برای آنان که در فصل بهار به ماهیگیری و خوشی پرداختند فصل حسرت است. آنها حتی در پاییز نیز تقصیر را بر گردن دیگران می اندازند و شرمندگی خود را با بهانه می پوشانند و مقصر را شرایط قلمداد می کنند. فرق کسی که در آپارتمانی ساده زندگی می کند با آن شخصی که در ویلای خود زندگی می کند تنها در میزان تلاش هایشان در فصل بهار است. یکی تلاشی متوسط و دیگری تلاشی بی وقفه در بهار. طبیعت قانونی دارد و آن این است که اگر یک مشت بکاری یک گونی برداشت می کنی. این قانون طبیعت است که خداوند قرار داده است. قانون طبیعت بر اساس فراوانی است. برای اینکه "گونی گونی" برداشت کنیم باید "مشت مشت" بذر بکاریم و از آنها مراقبت کنیم.

لازمه موفقیت بزرگ در پاییز تلاشی بزرگ در بهار است. برخی نیز تلاش می کنند اما این تلاش آنها در مزرعه دیگران است. چهل ساعت کار برای مزرعه دیگران کار کردند شاید خوب باشد اما حاصل مزرعه ای که خود بکارید بسیار بیشتر از این ها خواهد بود.  برخی برای این که خود را آرام کنند و نتایج شان را خوب جلوه دهند سنگلاخ ها و منطقه و شرایط آب و هوایی را مقصر قلمداد می کنند تا بلکه بتوانند خود را این گونه آرام کنند. باید بین دو سختی یکی را برگزینید: یا تلاشی سخت و مداوم در مزرعه دیگران یا تلاشی سخت و پایدار در مزرعه خودتان.

پایان پاییز

برای "توسعه فردی" بیشتر

نظرات

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان