4 راه برای تبدیل شدن به شنونده قهار

4 راه برای تبدیل شدن به شنونده قهار

4 راه برای تبدیل شدن به شنونده قهار

بالاترین شکل تملق توجه است.  دیل کارنگی

 

شاید شما هم جزء افرادی باشید که از بزرگان موفقیت این جمله را بارها شنیده اید اینکه یک شنونده خوب باشید. مهارت شنونده خوبی بودن و یا همان هنر خوب گوش دادن مهارتی است که در تجارت و زندگی شخصی اهمیت فراوانی پیدا می کند. علی الخصوص در جوامع امروزی که سطح رقابت بسیار بالاست.در واقع با خوب گوش دادن سعی در جمع آوری اطلاعات بیشتر داریم.

دانیل گولمن نویسنده کتاب "هوش عاطفی" در کتاب خود جمله ای بسیار تاثیرگذار دارد. او بیان دارد که:

توانایی انسان ها در برقراری ارتباط عاطفی یا همان (EQ) با افراد خیلی بیشتر از (IQ) در موفقیت آنها نقش دارد.

همچنین او مهم ترین بخش EQ را بخش حس همدردی یا توانایی درک و هم احساسی با سخن افراد می داند.

آقای هوراد گارنر پروفسور دانشگاه هاروارد این ویژگی را تحت عنوان هوش اجتماعی بیان کرده است. ایشان بیان دارند که سودآورترین هوش برای انسان همان هوش اجتماعی است.

نکته بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد این است که این هوش تنها از طریق شنونده خوب بودن به بالاترین حد رشد خود می رسد. به عبارتی اگر یک شنونده خوب باشیم، می توانیم این هوش را از حالت غیرفعال به حالت فعال دربیاوریم. در ادامه می خواهیم چهار راه حل کلیدی برای شنونده خوب بودن را برای شما بیان کنیم

چهار راه حل کلیدی برای گوش دادن واقعی

شاید تا کنون کتاب ها و مقالات زیادی را در رابطه با هنر خوب گوش دادن خوانده و مطالعه کرده اید اما در نهایت باید بدانید که همه این ها در این 4 اصل طلایی گنجانده شده اند. این اصل ها عبارتند از:

با دقت گوش دادن

مکث کردن قبل از پاسخ

پرسش جهت توضیح بیشتر

آینه شخص بودن

باید بدانید که این چهار مورد باعث می شوند شما تبدیل به یک فرد با جذبه شوید.

با دقت گوش دادن: موفق ترین افراد همان کسانی هستند که با دقت به حرف های دیگران گوش می کنند. حرف دیگران را قطع نمی کنند و با سکوت کامل سعی در دقیق شدن در حرف های طرف مقابل دارند. این مورد در زندگی زناشویی نقش بسیار مهمی می یابد جایی که هر دو طرف در صورتی که شنونده خوبی نباشند، اختلافات زیادی را در زندگی حاصل می کنند. از طریق این ویژگی، یک بازاریاب می تواند نیاز واقعی خریدار را پیدا کند و حتی یک سیاستمدار می تواند خود را در یک مناظره به پیروزی برساند. بنابراین می بینید که تا چه میزان خوب و دقیق گوش دادن می تواند در اینکه شما موفق شوید، موثر باشد.

اگر همسرتان و یا هر فرد دیگری در منزل قصد صحبت با شما را دارد، هر کاری که انجام می دهید را متوقف کنید و همه توجه تان را به طرف مقابل بدهید. اینکار تاثیر بسیار زیادی در جلب و جذب طرف مقابل دارد. اگر در حال تماشای تلویزیون هستید، آن را خاموش کنید، اکر کتاب یا روزنامه می خوانید، آن را کنار بگذارید و توجه خود را قاطعانه بر چیزی که آن شخص می گوید، معطوف کنید. این رفتار شما بلافاصله از سوی طرف مقابل دریافت می شود و حس تقدیر کردن از شما و حس عاطفی را در شخص برمی انگیزد. شما باید به گونه ای به حرف های او توجه کنید که گویی مبهوت سخنان او شده اید.

روانشناسان کشف کرده اند که وقتی شما با اشتیاق به حرف های دیگران توجه می کنید، از لحاظ زیست شیمیایی تغییراتی در بدن فرد مقابل اتفاق می افتد. مغز او اندورفین(هورمون های نشاط آور) طبیعی ترشح می کنند که باعث می شود هر فرد درباره خودش احساس خوبی پیدا کند و به عبارتی اعتماد به نفس او افزایش یابد و مهم تر از همه از شما که باعث به وجود آمدن این حس در او شده اید تشکر کند و شما را بیشتر از قبل دوست داشته باشد و اعتماد بیشتری به شما کند.

مکث قبل از پاسخ دادن: ما انسان ها عادت داریم در میان صحبت های افراد بپریم. این ویژگی به دلایل بسیار زیادی اتفاق می افتد و مهم ترین دلیل آن برای ادعای وجود داشتن، اتفاق می افتد. به محض اینکه شخصی صحبت می کند تا می خواهد نفسی تازه کند، میان کلام او می پریم. شما باید مکث قبل از صحبت کردن را یاد بگیرید. شما باید سه تا پنج ثانیه وقتی طرف مقابل تان سکوت کرد به او فرصت بدهید و سپس شروع به صحبت کنید.

وقتی شما مکث می کنید چه اتفاقی می افتد؟ سه اتفاق مهم در این حالت پیش می آید: اول اینکه وقتی فرد مقابل تان برای سازماندهی افکارش مکث می کند، شما این فرصت را به او داده اید و از قطع کردن سخنانش پرهیز کرده اید. دوم اینکه با مکث تان به طرف مقابل این احساس را القا می کنید که سخنانش برای شما مهم است و شما با دقت به حرف های او گوش می کنید. این کار باعث می شود حس اعتماد به نفس طرف مقابل افزایش پیدا کند و به شما به عنوان فردی با جذبه نگاه کند. سومین دلیل این است که این کار شما باعث می شود سخنان طرف مقابل تان را در سطح عمیق تری درک کنید. این کار ار امتحان کنید تا نتیجه اش را به عینه ببینید.

پرسش جهت توضیح بیشتر: هرگز وانمود نکنید که منظور شخص را دقیقا از آن چیزی که بر زبان آورده می دانید. بلکه با پرسیدن سوال زیر به فرد کمک کنید تا توضیح بیشتری درباره صحبت آخرش ارائه کند. سوال این است:

منظورت چیست؟ یا دقیقا منظورت چیست؟

این نکته را به خاطر داشته باشید:

طبق قوانین ارتباط، شخصی که سوال می کند اوضاع را نیز کنترل می کند.

 

شخصی که به سوالات پاسخ می دهد، همواره تحت کنترل کسی است که سوالات را جواب می دهد. وقتی شخص در پاسخ به سوالی شروع به صحبت می کند، کاملاً و 100 درصد تمرکز و دقتش روی چیزی است که می گوید. آن شخص کاملاً تحت کنترل فرد سوال کننده است.

ترفندی که برای جذب کردن کسی با این روش باید به کار ببندید این است که پرسش های فکورانه ای را مطرح کنید. تمام افراد خوش صحبت و موفق این راهکار را شناخته و مرتباً آن را به کار می بندند.

آینه فرد مقابل تان باشید و عین جملات خود شخص را به او بگویید: این راه حل آخرین گام برای تبدیل شدن به یک شنونده خوب است. این مورد، ویژگی است که شما را از گوش دادن تظاهری که این روزها مد شده است، خلاص می کند.

هر گاه فرد صحبتش تمام می شود، مکث کنید و سپس چیزی مثل این جمله را به فرد بگویید:

پس، فقط این کار را کردید و بعد این اتفاق افتاد و آن موقع این کار را کردید. درست است؟

تنها وقتی که گوینده تائید می کند که این همان چیزی است که گقته و منظورش بوده با پرسیدن سوال های بعدی یا توضیح درباره آنچه که گفته است، به صحبت خود ادامه دهید.

برای "مدیریت جذبه" بیشتر

نظرات

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان